• JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
pytania pacjentów
PDF Drukuj Email
Godziny przyjęć przychodni oraz odmowa przyjęcia chorego dziecka
poniedziałek, 15 marca 2010 20:15
Czy odmowa zarejestrowania i przyjęcia pacjenta w przychodni rejonowej z uwagi na dużą ilość pacjentów jest zgodna z prawem? Przychodnia pracuje do godz. 18-tej, a już o godz. 16-tej odmówiono mi udzielenia porady lekarskiej gdy przyszłam do przychodni wraz z chorym dzieckiem. Ponadto czy zgodna z prawem jest odmowa udzielenia wizyty domowej do chorego dziecka (z gorączką 39 st. C)? Odmowa uzasadniona została w ten sposób, że jeśli dziecko nie jest niepełnosprawne, to może przyjść do przychodni.
Zasady udzielania świadczeń przez lekarza poz reguluje wydane na podstawie art. 109 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) Zarządzenie Nr 105/2008/DSOZ Prezesa NFZ z dnia  5 listopada 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna (poz) – tekst znajduje się na stronie internetowej NFZ. W w/w przepisach określono, że osoba ubezpieczona ma prawo do świadczeń wybranego przez siebie lekarza poz od poniedziałku do piątku pomiędzy godz. 8.00 a 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Świadczenia lekarskie realizowane są  w formie porad ambulatoryjnych w miejscu udzielania świadczeń oraz w przypadkach uzasadnionych wskazaniami medycznymi - poprzez porady udzielane w domu pacjenta.

Zarządzenie ustala również, że w przypadkach uzasadnionych medycznie, świadczenie udzielane jest w dniu zgłoszenia, zgodnie z harmonogramem pracy lekarza, zaś w schorzeniach przewlekłych, z wyłączeniem stanów zaostrzenia, w przypadkach porad stanowiących realizację kontynuacji leczenia oraz w sytuacjach, gdy potrzeba kontaktu świadczeniobiorcy z lekarzem poz nie jest podyktowana koniecznością uzyskania pomocy medycznej, której wykonawcą jest ten lekarz, świadczenia udzielane są w terminie uzgodnionym z pacjentem (jego przedstawicielem ustawowym).

Tak więc, zgodnie z w/w przepisami o konieczności udzielenia porady w dniu zgłoszenia lub też w domu pacjenta – decyduje stan zdrowia konkretnej osoby w czasie zgłoszenia, nie zaś niepełnosprawność/odległość od poradni/wiek pacjenta. Oceny stanu zdrowia dokonuje nie pracownik rejestracji – ale wyłącznie lekarz.

Przywołane przepisy mają zastosowanie, szczególnie w przypadku wzmożonej zachorowalności na np. grypę, gdy do lekarza czeka wielu chorych. Dlatego też, o konieczności udzielania porady w dniu zgłoszenia lub też w domu powinien decydować lekarz.

 


zostań naszym pacjentem
karta pacjenta

współpracujemy

Narodowy Fundusz Zdrowia
MEDICAL w mediach
odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Zapisz się do naszego newslettera
Zapraszamy do wypełnienia ankiety

odwiedzin dzisiaj:54
odwiedzin wczoraj:226
odwiedzin w sumie:202289
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
projekt i realizacja .e.y.c.